Linux+ 12/2010 (68) – do pobrania za darmo!

Artykuły

 • Linux+ 12/2010 (68) – do pobrania za darmo!  [download id=”9″]

 • Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część piąta (5/7): Sterowniki urządzeń
 • W poprzedniej części cyklu przedstawione zostały mechanizmy jądra kluczowe dla działania systemu operacyjnego: obsługa zadań, wywołania systemowe oraz system plików procfs. Kolejnym obszarem, w którym umiejętność programowania w przestrzeni jądra jest niezbędna jest tworzenie sterowników urządzeń. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika jest to zadanie niezwykle skomplikowane – w trakcie lektury tego artykułu przekonasz się jednak, iż sprowadza się ono do wykorzystania odpowiednich interfejsów jądra, przeznaczonych do obsługi danego urządzenia. Zapraszam do lektury!

  – Rafał Kułaga

 • Budowanie aplikacji internetowych w Aptana Studio

  Aptana sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli HTML, CSS, DOM, JavaScript, PHP i/lub Ruby on Rails to dla nas codzienność. Środowisko to oferuje również atrakcyjny dodatek – możliwość integracji z Eclipse. Oczywiście Aptana Studio działa również jako w pełni samodzielna aplikacja. Zaletę stanowi wieloplatformowość. Napisana w języku Java Aptana zadziała w każdym spośród popularnych systemów operacyjnych.


  – Paweł Wolniewicz

 • Statyczne systemy CMS

  Jedną z niezaprzeczalnie mniej licznych grup systemów zarządzania treścią jest grupa systemów generujących statyczną treść. Dzięki temu, że pliki generowane są statycznie, możemy używać tego typu CMS-ów na naszej domowej maszynie, a dopiero później synchronizować zmiany. Takie podejście pozwala wyeliminować wiele wad dynamicznych systemów treści


  – Kacper Pluta

 • Certyfikaty AIRTrust. Gwarancja autentyczności Twoich aplikacji

  Podpisując swoje aplikacje certyfikatem Adobe Air, udowadniasz swoją tożsamość użytkownikom, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zaufania do Twojego produktu i Twojej firmy, jednocześnie pokazujesz użytkownikom, że Twoje oprogramowanie można bezpiecznie zainstalować i używać.


  – Sebastian Fyda

 • Biblioteka Qt – profesjonalny framework dla każdego

  Istnieje wiele różnic pomiędzy amatorskim programowaniem a profesjonalnym tworzeniem systemów informatycznych. Oprócz oczywistych, takich jak ogromna różnica w złożoności kodu i liczby osób zaangażowanych w projekt, jedną z najważniejszych jest zastosowanie odpowiednich bibliotek i frameworków programistycznych. Dostarczają one klas do obsługi tak podstawowych technologii, jak komunikacja w protokole TCP/IP, dokumentów XML, graficznych interfejsów użytkownika oraz programowania zgodnego ze wzorcem model-widok-kontroler (MVC – Model-View-Controller). Jedną z najlepszych i najszerzej stosowanych bibliotek programistycznych jest Qt. Ten krótki artykuł stanowi pilota nowego cyklu poświęconego programowaniu z wykorzystaniem tej biblioteki.


  – Rafał Kułaga

 • Za software jak za wodę

  Zmiany na rynku spowodowane kryzysem gospodarczym postawiły nowe wyzwania przed sektorem IT. Firmy potrzebują nowych rozwiązań, by móc maksymalizować zyski z projektów, obniżając jednocześnie ryzyko. Era długoterminowych kontraktów powoli mija, dzisiaj przedsiębiorcy za kadrę, sprzęt i oprogramowanie IT chcą płacić tak, jak za wodę – według zużycia.


  – Magdalena Kołodziej

 • Jak przekonać kobietę do Linuxa

  – Beata Rokicka