Linux+ 11/2010 (67) – do pobrania za darmo!

Artykuły

 • Linux+ 11/2010 (67) – do pobrania za darmo!  [download id=”1″]

 • Linux Kernel: Podróż do wnętrza systemu Część czwarta (4/7): Zarządzanie procesami, wywołania systemowe oraz system plików /proc

  W poprzedniej części cyklu zajęliśmy się podstawowymi zagadnieniami związanymi z programowaniem modułów jądra. Na kilku prostych przykładach przekonałeś się, iż pisanie kodu działającego w przestrzeni jądra nie jest wcale takie trudne, jeżeli będziemy stosować się do przedstawionych zaleceń. W tym numerze poznasz kolejny mechanizm, niezbędny przy tworzeniu modułów, które mają mieć realne zastosowania – system plików /proc. Najpierw jednak przyjrzymy się zarządzaniu procesami w jądrze Linux oraz obsłudze wywołań systemowych. Zapraszam do lektury!


  – Rafał Kułaga

 • Funkcjonalność systemu Openbravo ERP

  Otwarte systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning) odgrywają coraz większą rolę na światowych rynkach. Ideę Open Source można śmiało nazwać milowym krokiem w ewolucji systemów wspomagających kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. Pozwala ona na znaczną redukcję kosztów wdrożenia dzięki darmowej, nieograniczonej licencji. Dodatkowo ogólnodostępny kod źródłowy umożliwia błyskawiczny rozwój produktów w porównaniu do ich komercyjnych odpowiedników.


  – Bartosz Rybicki, Magdalena Ziębińska

 • Prolog – zalety programowania w logice

  W książce „2001: Odyseja kosmiczna” Arthura C. Clarke’a zainstalowany na statku „Discovery 1” komputer pokładowy HAL 9000 sprawuje nadzór nad przebiegiem misji. Zarządza wszelkimi aspektami lotu, a także jako jedyny zna prawdziwy cel wyprawy. Nie tylko przetwarza dane, aby udostępnić je załodze, lecz przede wszystkim samodzielnie podejmuje decyzje. Wyprowadza wnioski z przesłanek. Dzięki temu staje się prawie równie inteligentny jak ludzie. Zagadnienia sztucznej inteligencji należą niewątpliwie do najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej informatyki. Osobiście gdyby przyszło mi kiedyś programować komputer pokroju HAL-a wykorzystałbym do tego celu język Prolog. Jest to jeden z niewielu języków programowania, o którym można powiedzieć, że wystarczy w nim opisać problem aby maszyna sama znalazła jego rozwiązanie.


  – Piotr Orzeszek

 • Nmon

  W Linuksie istnieje wiele narzędzi do monitorowania systemu. Jeżeli chcemy sprawdzić zużycie pamięci czy obciążenie procesora sięgamy po program top. Nasłuchujące porty sprawdzamy poleceniem netstat. Często korzystamy z takich rozwiązań jak vmstat czy free. A teraz wyobraźmy sobie jedno narzędzie, które potrafi monitorować te wszystkie parametry.


  – Kamil Porembiński

 • KTurtle – logo na linuxie

  Logo, kto o tym pamięta? Czy projekt ten jeszcze żyje? Czy pokolenie trzydziestolatków i starszych koleżanek i kolegów pamięta czasy wrocławskiego Elwro, ZX Spectrum i ówczesny marketing w szkołach promujący ten język programowania? Jeśli tak, to zapraszam do wstępu do logo i współczesnej implementacji Kturtle.


  – Łukasz Lechert

 • Media-Tech MT1503 – Rogue RF

  – Maciej Mroziński